Zastosowanie zmierzchówek w miastach i domach jednorodzinnych

Zastosowanie zmierzchówek w miastach i domach jednorodzinnych

Zakłada się, że do końca przyszłej dekady ponad 60% społeczeństwa będzie mieszkać na terenie miast, co wiąże się z koniecznością wnikliwej analizy istniejącej architektury w oparciu o wymagania, jakie stawiają nam dyrektywy KE w zakresie ochrony środowiska oraz zarządzania zasobami energetycznymi. W związku z tym modernizacje w zakresie infrastruktury związane ze sprawnym dostarczaniem zasobów energii elektrycznej oraz innych mediów stają się koniecznością. Tożsame zmiany dotyczą także sektora budowlanego, coraz intensywniej napędzanego zmianami w obrębie nowych rozwiązań z zakresu technologii.

Precyzyjne systemy sterowania oświetleniem

precyzyjny Automat zmierzchowyNowoczesne rozwiązania technologiczne w znacznym stopniu napędzają koncepcje budownictwa. Rozwiązania z zakresu Inteligent Smart Buildig stopniowo stają się standardem w architekturze, która poprzez dostosowanie systemów instalacyjnych i rodzaju konstrukcji w połączeniu z technologiami automatyki systematycznie przyczynia się do zapewnienia zarówno komfortu jak i obecnych oraz przyszłych potrzeb użytkowników budynków. Era digital coraz intensywniej determinowana także źródłami „prądu zielonego” wywiera bezpośredni wpływ na generowanie zmian w zakresie zarządzania energią oraz realizacji projektów mających na celu zarówno poprawę efektywności energetycznej oraz jakości powietrza, przekładającą się na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Według raportu IEA „Digitalization and Energy 2017” dzięki rozwojowi automatyki w obrębie obiektów budowlanych mamy szansę zaoszczędzić blisko 10% zasobów energii elektrycznej, co daje około 65 PWh rocznie. Przyczyniając się do zoptymalizowania zużycia zasobów energii coraz częściej stosuje się urządzenia takie jak precyzyjny automat zmierzchowy, popularne zarówno w systemach oświetleniowych w obrębie infrastruktury miejskiej jak również wśród indywidualnych użytkowników. Programatory astronomiczne początkowo stosowane były w oświetlaniu tras jezdnych. Lampy wyposażone w czujniki zmierzchowe umożliwiały optymalną poprawę widoczności na drogach w godzinach wieczornych i nocnych. Rozwój technologii sprawił, że  zmierzchówki obecnie stosuje się także w oświetlaniu parków miejskich, biurowców, budynkach użyteczności publicznej a nawet w obrębie prywatnych posesji, np. do aranżacji oświetlenia ogrodów.

Urządzenia wykorzystywane do sterowania oświetleniem umożliwiają nam ustalenie optymalnego harmonogramu, bezpośrednio przystosowanego do naszych potrzeb i wymagań, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić, że zapomnimy o wyłączeniu światła w ogrodzie czy na zewnątrz domu. Dodatkowe czujniki ruchu czy natężenia światła pozwalają na aranżację scen oświetleniowych w zależności od tego, czy w danym momencie użytkujemy konkretne pomieszczenie lub- jak w przypadku oświetlenia krajobrazowego jest nam ono w danych godzinach niezbędne.

Close Menu