Sposób powstawania barier drogowych

Sposób powstawania barier drogowych

Często w życiu codziennym mamy do czynienia z rzeczami, nad którymi nawet się nie zastanawialiśmy. Czy wiesz, jak się produkuje na przykład bariery widoczne na drogach? Jest to bardzo ciekawe, ponieważ zastosowano bardzo przemyślaną linię produkcyjną, na której metr bieżący takiej barierki powstaje w przeciągu dziesięciu minut. Tym samym wzrasta nasze bezpieczeństwo na drogach krajowych.

Jak wygląda produkcja barier drogowych? 

bariery drogoweCałą produkcję rozpoczyna się od zasypania zbiornika w piecu żelazem w formie granulatu. Temperatura w tym piecu podnoszona jest do dwóch tysięcy stopni Celsjusza, a płynne żelazo wydobywa się ze zbiornika przez specjalny lejek. Trafia ono na taśmę, gdzie zaczyna się formować kształt, jaki mają bariery drogowe. Żelazo płynie w korytku, które wyposażone jest w wałki. Dzięki temu powstaje blacha o grubości pięciu milimetrów. Z pewnością pamiętasz, że bariery drogowe mają dwa wyżłobienia poziome. uzyskuje się je poprzez wyprofilowanie taśmy produkcyjnej. Żelazo wpływa do dwóch przegródek, a następnie jest szybko chłodzone. Tym samym uzyskuje się arkusz takiej blachy, która już nadaje się do tego, aby stała na drogach. Pracownicy zakładu produkcyjnego wiercą w niej dziury, które posłużą jako zaczepy montażowe. Tak naprawdę tyle wystarczy, aby bariery mogły bezpiecznie stać. Często w zamówieniu jest dodatkowa opcja. Chodzi o pomalowanie barier farbą fluorescencyjną, która świeci wtedy gdy jest ciemno. Oczywiście nie świeci sama z siebie, tylko odbija reflektory samochodów. Musi to być specjalny barwnik, który nie oślepi kierowców podczas jazdy, ale wskaże im miejsce umiejscowienia bariery. Bardzo przydatne w miejscach, gdzie jest dużo krętych zakrętów i trzeba uważać na to, z jaką prędkością jedziemy. Bariery te są bardzo wytrzymałe, nawet jeśli wjedzie w nie samochód, który wpadł w poślizg. Oczywiście są to sytuacje bardzo rzadkie.

Produkcja tych barier to bardzo ciekawy proces, a wszystko wygląda niezwykle profesjonalnie. Warto ciekawić się takimi rzeczami, aby zdobyć wiedzę o tym, jak funkcjonuje nasz świat. Dużo takich barier produkuje się w Polsce, dlatego mamy dobrych, krajowych producentów. Bariery eksportowane są na cały świat, znajdziemy je nawet w centralnej Afryce oraz Azji. Niezwykle ciekawy temat.

Close Menu