Jak wyposażyć hurtownie z owocami?

Jak wyposażyć hurtownie z owocami?

Hurtownie z owocami zajmują się dystrybucją świeżych owoców i warzyw przez cały rok. W związku z czym bardzo ważną rolę odgrywa tu zarówno odpowiedni transport produktów, jak i sposób ich przechowywania, który umożliwi zachowanie ich w świeżości przez dłuższy czas. Jak zatem powinna być wyposażona hurtownia owców? Odpowiedzi na to pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Warunki przechowywania – hurtownia owoców

chłodniaNajważniejszym elementem, jeśli chodzi o wyposażenie hurtowni owoców jest zapewnienie środków umożliwiających przechowywanie produktów, czyli sprzętu umożliwiającego obniżenie temperatury. Na podstawie artykułu z www.ogrodinfo.pl przede wszystkim należałoby tu wskazać na takie rozwiązania jak:

  • agregaty chłodnicze,
  • systemy wentylacyjne,
  • urządzenia nadmuchowe,
  • śluzy (pomieszczenie uniemożliwiające skoki temperatury).

Niemniej nie wszystkie z tych rozwiązań stosowane są w każdej hurtowni owoców. Za najpowszechniejsze rozwiązanie należałoby uznać komory chłodnicze wyposażone w odpowiednie agregaty chłodnicze. Takie komory umożliwiają ustawienie dowolnej temperatury i tym samym zapewniają wysoką jakość, jeśli chodzi o warunki przechowywania. W takich pomieszczeniach przechowywane mogą być nawet bardzo wymagające gatunki owoców, co pozwala na sprzedaż egzotycznych produktów. Niemniej należy zaznaczyć, że zarówno zakup odpowiedniej komory, jak i sterowanie jej pracą może przysparzać pewnych problemów, dlatego warto korzystać tutaj z pomocy profesjonalistów. Jeśli chodzi o komory chłodnicze to warto skorzystać z pomocy firmy w doborze odpowiedniego rozwiązania dostosowanego do potrzeb hurtowni. Natomiast jeśli chodzi o sterowanie pracą chłodni to jej obsługą powinny zajmować się wykwalifikowane osoby w innym wypadku warunki przechowywania mogą być niedostosowane do potrzeb produktów i tym samym wpłynąć na ich jakość.

Dostosowanie budynku – na co zwrócić uwagę?

chłodniaZastosowanie odpowiednich urządzeń chłodniczych wymaga także dostosowania budynku do potrzeb przechowywania. Konieczne jest tu stosowanie odpowiednich drzwi chłodniczych uniemożliwiających przenikanie niskiej temperatur do innych części budynków oraz stosowanie odpowiednich filtrów czy membran, które utrzymują właściwą wymianę powietrza w budynku a także ograniczają stopień jego niszczenia wywołany specyficznymi warunkami panującymi w jego wnętrzu.

Wyposażenie hurtowni

szczotki przemysłowe listwoweMówiąc o wyposażaniu hurtowni należy także powiedzieć o rozwiązaniach umożliwiających przechowywanie produktów oraz przygotowanie ich do sprzedaży przede wszystkim konieczny jest tu dobór odpowiednich regałów stosowanych na magazynie. Do przechowywania owoców zaleca się regały metalowe, które jednocześnie są bardzo trwałe i odporne na wysokie obciążenia, dzięki czemu nadają się do przechowywania nawet znacznych ilości owoców. Jednocześnie tego typu regał są łatwe do utrzymania w czystości, co także w przypadku hurtowni owoców nie pozostaje bez znaczenie. Poza regałami należy także pamiętać o takich rozwiązaniach jak np. szczotki przemysłowe listwowe czy szczotki do truskawek lub cytryn. Rozwiązania te pozwalają na oczyszczenie owców i warzyw przygotowywanych do sprzedaży czy wysyłki jednocześni nie uszkadzając ich powierzchni co wpłynęło by negatywnie na ich trwałość i jakość.

Przygotowanie owoców do wysyłki

tunele obkurczająceWyposażając hurtownie owoców należy także wziąć pod uwagę konieczność przygotowania produktów do wysyłki, czyli tym samym odpowiedniego ich zapakowania i zabezpieczenia. Możliwości jest tutaj wiele, a ich dobór zależy od rodzaju konkretnych owoców. W przypadku większości produktów stosuje się jednak opakowania kartonowe, które jednocześnie zabezpieczają owoce przed nadmiernym działaniem światła i temperatury, jak i pozwalają im oddychać. Niemniej w przypadku niektórych rodzajów owoców tych bardziej trwałych, których wysyłka odbywa się na dużą skalę stosuje się także takie rozwiązania jak pakowarki próżniowe komorowe czy tunele obkurczające. Rozwiązania te pozwalają szczelnie zabezpieczyć ładunek, dzięki czemu nie ulegnie on uszkodzeniu w trakcie transportu i będzie odpory na działanie wilgoci. Niemniej rozwiązanie to nie może być stosowane do wszystkich gatunków owoców, o czym warto pamiętać. W przypadku drobnych owoców takich jak borówki czy maliny, stosuje się przeważnie zamykane opakowania plastikowe, które na czas transportu pakowane są jeszcze w opakowania zbiorcze kartonowe.

Dwa zdania na koniec

Wyposażenie hurtownie wbrew temu co by się mogło wydawać wcale nie jest takie proste. Należy się liczyć z tym, że od tego jakie rozwiązania zostaną zastosowane będzie zależeć to czy owoce dostarczone klientowi będą świeże i dobrej jakości.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Przede wszystkim w takiej hurtowni powinny być chłodnie, dzięki który można zachować dłużej świeżość owoców.

  2. Dokładnie, chłodnie są ważne, ale czasem wystarczy chłodne pomieszczenie, jeśli długo owoce w takiej hurtowni nie są przechowywane. Poza tym ważne jest miejsce, gdzie takie owoce będą składowane – regały, półki.

Dodaj komentarz

Close Menu