Jak przygotować się do budowy domu?

Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu to inwestycja na lata i to nie mała inwestycja, dlatego by do niej przystąpić trzeba się do tego odpowiednio przygotować. O czym należy wiedzieć, na co uważać i jakich formalności trzeba dopełnić przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu? O tym wszystkim postaramy się powiedzieć w tym artykule.

Projekt domu – jak przystosować

projekt domuWedług portalu www.muratorplus.pl obecnie najpopularniejszą praktyką, jeśli chodzi o projektowanie domu jest kupno gotowego projektu. Należy się jednak liczyć z tym, że zazwyczaj te tak zwane gotowe projekty w świetle prawa nie są projektami, a jedynie publikacjami. Co to dla nas w praktyce oznacza? Nie zostały one dostosowane do wymogów budowlanych danej działki, a co za tym idzie składając taki projekt w urzędzie nie uzyskamy pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji musimy mieć świadomość, że konieczną są adaptacje projektu. Czym one są? Adaptacja to niejako zatwierdzenie przez architekta i inżynierów o odpowiednich kwalifikacjach, ze projekt spełnia wszystkie wymogi budowlane. W związku z czym architekt adaptujący gotowy projekt bierze za niego pełną odpowiedzialność. Według biura projektowego wytworniapp.com warto wiedzieć, że w skład adaptacji wchodzą takie czynności jak:

  • projekt zagospodarowania działki,
  • projektowanie i analiza sieci energetycznej w tym także z uwzględnieniem takich rozwiązań jak odnawialne źródła energii,
  • sporządzenie opinii geotechnicznej,
  • dostosowanie projektu do warunków środowiskowych,
  • wprowadzenie zmian zgodnie z sugestią właściciela,
  • uzyskanie kompletnej dokumentacji wymaganej przez WZ lub MPZP.

Właściwe dostosowanie projektu staje się zatem kluczowym elementem, gwarantującym nie tylko uzyskanie pozwolenia na budowę, ale także i nasz przyszły komfort mieszkaniowy.

Adaptacje projektu – na co zwracać uwagę

adaptacja projektuKupując gotowy projekt musimy liczyć się nie tylko z tym, że konieczna będzie jego adaptacja. Musimy mieć świadomość tego, że nie każdy projekt może się nadawać. Dlatego warto przy wyborze gotowego projektu skorzystać z pomocy firmy, która podejmie się jego adaptacji. Jeśli jednak zamierzamy wyboru dokonać samodzielnie zwracajmy uwagę na takie rzeczy jak: wielkość domu w zestawienie z powierzchnią naszej działki. Pamiętajmy o tym, że zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów od granic. Dodatkowo istotną kwestią według portalu www.budownictwo.org jest także kształt dachu, zgodnie z rozporządzeniem odnośnie zagospodarowania terenu nie może on podbiegać od ogólnej panoramy, liczmy się z tym, że znaczne zmiany w jego ułożeniu konieczne w trakcie adaptacji mogą znacząco wpłynąć na estetykę domu jak i jego funkcjonalność. Zasadniczo zbyt duża liczba zmian wprowadzana do projektu sprawia, że staje się on nieopłacalny, wówczas lepszym rozwiązaniem okazuje się projekt na zamówienie.

Kosztorysy budowlany – a uzyskanie kredytu

Kosztorysy budowlanyPrzygotowanie i adaptacja projektu budowlanego to tylko nieliczne z formalności jakich należy dopełnić przed przejściem do budowy domu. Kolejną zwykle jest konieczność  przygotowania kosztorysu. Według strony http://www.estimus.com.pl kosztorysy prac budowlanych to nie tylko dokument, który ma na celu ograniczenie wydatków związanych z budową domu, bardzo często jest to także dokument wymagany przez banki w trakcie starań o pożyczkę na budowę domu. Zwłaszcza w przypadku, gdy ma on stanowić podstawę do udzielenia kredytu jego samodzielne przygotowanie może okazać się dość trudne. Liczmy się z tym, że błędy w kosztorysie mogą skutkować odrzuceniem naszego wniosku, dlatego w takim wypadku warto przygotowanie kosztorysu budowlanego pozostawić profesjonalnej firmie.

Jakie rozwiązania warto wdrążyć?

rekuperacjaPoza kwestiami związanymi z formalnościami jakich należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu, warto także powiedzieć kilka słów o nowoczesnych rozwiązaniach, które już na etapie projektu warto rozważyć. Pierwszym z nich jest rekuperacja, według strony www.entelis.pl jest to mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła. System ten nie tylko w sposób znaczący wpływa na zapotrzebowanie domu na ciepło, w okresie zimowym może redukować koszt ogrzewania nawet o 50%, ale także i poprawia jakość powietrza. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że na etapie budowy nadal jest to droższy system wentylacyjny niż tradycyjny. Innym rozwiązaniem jakie warto uwzględnić są rozwiązania pozwalające na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. W polskich warunkach zwykle najlepiej sprawdzają się takie rozwiązania jak pompy ciepła (pompy ciepła powietrze-woda, powietrze-powietrze oraz pompy gruntowe) oraz instalacje solarne. Zagadnienie to jednak jest tak rozległe, że omówione zostanie przy innej okazji. Oczywiście to nie wszystkie z rozwiązań o jakich warto pomyśleć na etapie projektowania, jednak są to kwestie, które w znaczący sposób wpłyną nie tylko na nasz komfort mieszkaniowy, ale także i na koszt utrzymania domu.

Podsumowując

Przygotowanie do budowy może być procesem o wiele bardziej żmudnym niż się tego spodziewaliśmy. Warto zatem zorientować się o co należy zadbać przed przystąpieniem do budowy, jakich formalności musimy dopełnić i jakie rozwiązania warte są rozważania już na etapie inwestycyjnym.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Warto już na wstępie zastanowić się nad urządzeniami i instalacjami, jakie maja znaleźć się w domu. Łatwiej wtedy wkomponować to w projekt, niż później zmieniać, już gotowy, wybudowany dom.

Dodaj komentarz

Close Menu