Jak przechowywać karmę dla zwierząt?

Jak przechowywać karmę dla zwierząt?

Wybór odpowiedniej karmy dla zwierząt to jedno, a jej właściwie przechowywanie to drugie. Co o karmach dla zwierząt warto zatem wiedzieć i w jaki sposób można je przerachowywać by było to jednocześnie wygodne i zapewniało ich dłuższą trwałość. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji i rozwiązań. 

Karmy dla zwierząt – co warto wiedzieć?

karma dla psówNim przejdziemy do omawiania sposobów przechowywania karmy dla zwierząt warto parę słów wspomnieć o samych karmach dla takich zwierząt domowy jak psy czy koty. Wielu właścicieli nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak istotny jest wybór odpowiedniej karmy i jak duży wpływ ma to na zdrowie i kondycje ich zwierząt. Według portalu www.psy.pl popularne karmy, które możemy dostać w większości marketów w rzeczywistości nie należą do najzdrowszych w ich skaldzie jest nie za wiele mięsa, natomiast jest tam sporo produktów, które nie najlepiej są tolerowane przez zwierzęta w tym zboże, które stosuje się jako wypełniacz, dzięki czemu produkcja karmy jest tańsza. Tyczy się to przede wszystkim karm suchych, przy czym i nie wszystkie mokre karmy są pełnowartościowe. Ważne jest zatem to by przy wyborze patrzeć nie tylko na producenta czy cenę, ale przede wszystkim na skład. Z zasady za najlepszą uważana jest karma bezzbożowa dla psa jak i kota. Karmy tego typu w swoim skaldzie mają dużą ilość mięsa, ograniczona jest natomiast ilość dodatków pochodzenia roślinnego, co korzystnie wpływa na zdrowie czworonożnych podopiecznych, Jeśli chodzi o producentów to można by tu choćby wskazać na takie produkty jak karma dla psów wolfsblut czy karma dla kotów acana, choć możliwości jest o wiele więcej. Należy jednak zaznaczyć, że dobre jakościowo karmy zawsze są droższe, dlatego zwykle zamawia się ich większe iloci, by cenę detaliczną obniżyć. Jak jednak większą ilość karmy przechowywać by przez dłuższy czas ie straciła ona swoich wartości i by pies czy kot chciał ja jeść?

Przechowywanie karmy dla zwierząt – możliwości

psia karmaZ zasady karma zawsze jest oryginalnie zamknięta, jednak po jej otwarciu nie zawsze mamy możliwość jej szczelnego, ponownego zamknięcia. Wprawdzie niektóre opakowania zwłaszcza, jeśli chodzi o karmę suchą mają zamknięcia, jednak stosowane są one tylko w mniejszych opakowaniach a i nie zawsze dobrze działają. Szczególnie problematyczna w przechowywania jest także otwarta karma mokra, która bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko traci swoją świeżość. jakie zatem ogólnie rozwiązania można stosować do przechowywania? Można by tu wskazać na takie jak:

  • pojemniki plastikowe,
  • opakowania kartonowe,
  • opakowania jednorazowe.

Poniżej powiemy jak te rodzaje opakowań wykorzystać do przechowywania karmy dla zwierząt.

Przechowywanie karmy suchej – sposoby

karma dla KOTAKarma sucha choć mniej problematyczna w przechowywania także wymaga od właścicieli zwierząt stosowania dodatkowych sposobów jej zabezpieczenie. Z powodzeniem do jej przechowywania można wykorzystać wymienione wyżej pojemniki plastikowe. Ważne jest jednak to by ich wielkość była odpowiednio dobrana do ilości karmy jaką mamy do przechowywania. Dobrym zastępstwem dla typowych pojemników, jeśli karmy mamy naprawdę dużo będą plastikowe wiaderka zamykane, np takie na proszek. Wówczas karmę będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie przechowywać, a pojemnik z którego będziemy uzupełniać karmę bezpośrednio w miskach może być mniejszy i bardziej poręczny. Częstym problem w przypadku dużych worków z karmą jest jednak fakt, że nawet jeśli przesypiemy ją do kilku pojemników i tak jej część pozostaje w opakowaniu. Co wówczas zrobić by ją zabezpieczyć? W tym wypadku według portalu www.zpazurem.pl najprostszym wyjściem wydaje się być dokładne zamknięcie opakowania, oklejenie go taśma klejącą i zapakowanie w opakowania kartonowe. Tak uszczelnione opakowanie w kartonie może spokojnie leżeć nawet przez dłuższy czas a dodatkowo nie ma większych problemów ze znalezieniem miejsca do jego przechowywania. Przedstawione tu rozwiązania to oczywiście jedynie nasze propozycje, trików na przechowywania karmy jest zdecydowanie więcej.

Przechowywania karmy mokrej – sposoby

karma mokraJak już wspomnieliśmy przechowywanie mokrej karmy jest szczególnie problematyczne. Wynika to z racji tego, że po otwarciu puszki nie ma możliwości jej ponownego zamknięcie, co sprawia, że karma szybka wysycha, przez co zwierzęta zwykle nie chcą już  jej jeść. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będą zarówno plastikowe pojemniki jak i opakowania jednorazowe do których można przełożyć karmę. Tak zabezpieczona karma może być przechowywana przez jakiś czas w chłodnym miejscu bez utraty swoich właściwości.

Krótko podsumowując

Sposobów na przechowywania karmy dla zwierząt jest obecnie całkiem sporo. Należy się jednak liczyć z tym, że to jakie rozwiązania możemy do tego wykorzystać zależy od rodzaju samej karmy i jej ilości. 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Witam, odpowiednie przechowywanie takiej karmy jest ważne, dzięki temu unikniemy charakterystycznego zapachu dla niej w kuchni, a także, jeśli chodzi o mokrą karmę to zapobiegniemy psuciu się jej. Pozdrawiam 🙂

  2. Ja suchą karmę przechowuje w specjalnym metalowym pojemniku, który był kiedyś dołączony do karmy. Fajne i praktyczne. Zamyka się i nie czuć charakterystycznego zapachu suchej karmy.

Dodaj komentarz

Close Menu