Jak bezpiecznie przechowywać i transportować paliwo?

Jak bezpiecznie przechowywać i transportować paliwo?

Paliwa to substancje powszechnie wykorzystywana niemal we wszystkich branżach. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że paliwo jest zaliczane do grupy substancji niebezpiecznych, a  co za tym idzie konieczne jest stosowanie odpowiednich rozwiązań do transportu paliwa jak i do jego przechowywania. Jak zatem należy przechowywać paliwa i przy użyciu jakich rozwiązań je transportować? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w poniższym artykule. 

Zbiorniki paliwa – ogólna charakterystyka

Zbiornik na olej opałowyZbiorniki paliwa umożliwiają wykorzystywanie transportowanie oraz magazynowanie paliw, a co za tym idzie wyróżnimy co najmniej kilka ich rodzajów. Zbiorniki paliwa umożliwiają przechowywanie zarówno paliw w formie ciekłej jak i gazowej, przy czym w zależności od rodzaju paliwa zbiorniki różnią się konstrukcją i rodzajem materiałów zastosowanych do ich produkcji. Zasadniczo jednak do budowy zbiorników paliwa wykorzystuje się blachę lub tworzywa sztuczne.

Przechowywanie i dystrybucja – zbiornik na olej napędowy

Według www.e-petrol.pl olej opałowy jako jedno z popularniejszych paliw wymaga specjalnych rozwiązań, które umożliwią bezpieczne przechowywanie go i co ważne w przypadku oleju opałowego jego bezpieczną dystrybucje. Można by tu wskazać specjalistyczne zbiorniki na olej napędowy. Specjalistyczne zbiorniki z przeznaczeniem do przechowywania oleju napędowego wyróżniamy w dwóch wersjach, mianowicie zbiornik dwupłaszczowe oraz zbiorniki jednopłaszczowe. Należy jednak zaznaczyć, że w zależności od ich rodzaju mogą one służyć tylko do przechowywania oleju – chodzi tu o wersje jednopłaszcową lub do przechowywania i rozlewania oleju napędowego – zbiorniki dwupłaszczowe. Specjalistyczne zbiorniki do przechowywania oleju napędowego wykorzystywane są między innymi przez firmy budowlane czy transportowe. Do zalet tego typu zbiorników można zaliczyć, takie ich cechy jak:

Zaleta

Charakterystyka

bezpieczeństwo

przechowywania, dystrybucja

oszczędność

możliwość przechowywania dużej ilości paliwa (cena hurtowa)

łatwość obsługi (zbiornik dwupłaszczowy)

dystrybucja paliwa

dokładność pomiaru

zastosowanie przepływomierzu cyfrowego

Zbiornik na olej napędowy zarówno ten jednopłaszczowy jak i dwupłaszczowy można otrzymać w różnych wersjach, które różnią się od siebie dostępną pojemnością oraz możliwością przyłączenia różnych dodatkowych akcesoriów, co sprawia, że te same specjalistyczne zbiorniki do przechowywania paliwa napędowego mogą być różnie spersonalizowane, a co za tym idzie mogą one mieć bardzo szerokie zostawanie. Warto jednak pamiętać o tym, że możliwość przyłączenia dodatkowych elementów zależna jest od rodzaju samego zbiornika, a co za tym idzie nie każdy zbiornik można wykorzystywać dokładnie w ten sam sposób, dlatego warto zwrócić uwagę na ich rodzaj i wyposażenie opcjonalne przy zakupie.

Jak zabezpieczyć paliwo na czas transportu?

zbiorniki do transportu paliwa Paliwo jako substancja niebezpieczna musi być przewożona z zachowaniem szczególnej ostrożności, a co za tym idzie muszą być stosowane odpowiednie rozwiązania do ich transportu. W tym wypadku stosuje się zwykle zbiorniki do transportu paliwa, przy czym należy zaznaczyć, że specjalistyczne zbiorniki do transportu paliwa zdecydowanie różnią się od tych, które wykorzystuje się do przechowywania czy dystrybucji paliwa napędowego, a co za tym idzie nie mogą  one być przez nie zastępowane. Materiały wykorzystywane do produkcji zbiorników do transportu paliwa odporne są na promieniowanie ultrafioletowe, a także posiadają one wewnętrzne falochrony, co ogranicza zjawisko falowania, które pojawia się w trakcie transportu. Zbiornik do transportu paliwa umożliwia bezpieczny przewóz paliwa, przy czym należy także pamiętać o tym, że także i w tym wypadku dostępne są różne rodzaje, a także różne modele zbiorników mają rożne dostępne opcjonalne elementy. Niemniej na standardzie zazwyczaj posiadają one takie wyposażenie jak pompa, pistolet czy wąż tłoczony. Mobilne pojemniki do transportu paliwa można wykorzystywać nie tylko do transportu paliwa, ale także i do uzupełniania paliwa w maszynach i pojazdach np. na placach budowy.

Zbiorniki do przechowywania gazu

zbiornik na gazNa dzień dzisiejszych często wykorzystywane są także paliwa w postaci gazowej. Ten rodzaj paliwa wymaga stosowania specjalnych rozwiązań do ich przechowywania. Na portalu www.petrolnet.pl można znaleźć informację, że zbiorniki do przechowywania paliwa gazowego dostępne są zarówno w wersji podziemnej jak i naziemnej. Ich wybór zależny jest od sposoby wykorzystania paliwa, jak i terenu na jakim zostanie on ustawiony, niemniej zarówno zbiorniki nadziemne jak i podziemne dostępny są w różnych pojemnościach, dzięki czemu mają one dość szerokie zastosowanie od zakładów przemysłowych po gospodarstwa domowe.

Krótko podsumowując

Paliwo w różnej postaci jest niemal nieodzownym elementem funkcjonowania gospodarstwa domowego i większości przedsiębiorstw, a co za tym idzie bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich rozwiązań , które umożliwią bezpieczne i wygodne wykorzystanie paliwa.

This Post Has One Comment

  1. Witam, z przechowywaniem takich substancji jak paliwo czy olej opałowy zawsze trzeba uważać! Na szczęście obecnie na rynku jest wiele różnych zbiorników, które nie tylko odpowiednio przechowując, ale gwarantują bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Close Menu