Generalny remont po zakupie starego domu – co będzie niezbędne?

Generalny remont po zakupie starego domu – co będzie niezbędne?

Stara architektura cieszy się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowanie, a co za tym idzie coraz więcej osób rozważa zakup starego domu i jego odrestaurowanie. Należy się jednak liczyć z tym, że remont starego domu nie jest łatwy, a także że nie należy on do tanich. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie starego domu i z jakiego rodzaju pracami remontowymi należy się liczyć? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Góra najważniejsza – warto zacząć od dachu

renowacja dachuW przypadku starych domów kontrole ich stanu zwykle zaczyna się od góry – to znaczy od sprawdzenia w jakim stanie jest poszycie dachowe. Jest to tak ważne z racji tego, że uszkodzony dach przez który do wnętrza domu dostaje się deszcz czy też śnieg przyspiesza niszczenia wnętrza domu, a co za tym idzie bardzo ważne jest to by jak najszybciej procesy te zahamować. W trakcie przeprowadzania kontroli dachu warto także od razu sprawdzić w jakim stanie jest komin, ponieważ kwestia ta wiąże się z bezpieczeństwem przyszłych domowników. W zależności od tego w jakim stanie jest dach i z czego został on wykonany konieczna może być jego całościowa wymiana – w takim wypadku należy pamiętać o tym, że konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na remont. Jeśli natomiast stan dachu jest dobry wystarczyć może renowacja pokryć dachowych. Renowacja pokryć dachowych obejmuje zwykle dachy wykonane z papy, blachy czy też dachówki. Poza uzupełnieniem uszkodzonych miejsc pokrycia dachowego w przypadku dachówek wykonuje się także taki zabieg jak malowanie dachówki. Usługa ta ma nie tylko poprawić wygląd poszycia dachowego, ale także odpowiednio zabezpieczyć dachówki przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, co przedłuży ich żywotność. Dokonując przeglądu dachu i zastanawiając się nad przeprowadzeniem renowacji według www.ekspertbudowlany.pl należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • sposób w jaki odprowadzany są wody opadowe (stan rynien, koryt, sposób wyprofilowania dachu)
  • stan obróbek dachowych (kominów, koryt, dylatacji)
  • stan obecnego pokrycia dachowego

Sprawdzenie powyższych elementów pozwoli nam określić czy renowacja obecnego pokrycia dachowego jest jeszcze opłacalna czy konieczne będzie jego zerwanie i położenie nowego.

Dół domu jako drugi – sprawdź stan fundamentów

izolacja piwnicySprawdzanie stanu fundamentów zaczyna się od sprawdzenia piwnicy. W tym wypadku należy szukać śladów wilgoci, jeśli nie ma piwnicy to sprawdza się stan elementów położonych nad ziemia. Zawilgocenie elementów może się objawiać przez rozwój pleśni, albo białawe wykwity na ścianach. Jeśli problem z zawilgoceniem będzie duży zanim przejdziemy do naprawy fundamentów i nowego ich zaizolowania konieczne będzie skorzystanie z takiej usługi jaką jest osuszanie budynków. W zależności od tego jak duży jest problem z zawilgoceniem muru takie metody osuszania budynków powinny zostać zastosowane, przy czym dobór metod osuszania warto pozostawić fachowcom. Jeśli chodzi natomiast o samą izolacje fundamentów to zasadniczo możliwości są dwie. Izolacja fundamentów może być wykonana poprzez wykonanie szczelnej izolacji poziomej ścian fundamentowych oraz w niektórych przypadkach ław fundamentowych. W tym wypadku konieczne jest jednak odkopanie fundamentów na wysokość około 2m, a co za tym idzie jest to dość czasochłonne i kosztowne. Drugą metodą jest wykonanie przepony hydrofobowej. W takim wypadku ściany nasyca się specjalnym preparatem, który blokuje dalsze przenikanie wody. Preparat się wstrzykuje w ściany przez specjalnie zrobione otwory, które potem się zaszpachluje. Metoda ta jest zdecydowanie tańsza, choć nie tak skuteczna jak tradycyjne rozwiązanie.

Wygląd zewnętrzny domu – stan elewacji

elewacjeW nastopnej kolejności należy sprawdzić stan elementów zewnętrznych. Tutaj przede wszystkim zwracamy uwagę na stan elewacji, jeśli ściany są wykonane z drewna sprawdzamy na jakim etapie są procesu próchnienia drewna. Na portalu www.muratorplus.pl można znaleźć informacje, że jeśli uszkodzenia nie są zaawansowane wystarczy renowacja desek – ich oczyszczenie i ponowne zabezpieczenie. Jeżeli natomiast są one mocno uszkodzone konieczna będzie wymiana poszczególnych elementów. W przypadku tynków sprawdzamy czy widoczne są odpryski, czy odchodzi on od ścian itd. Tutaj także w zależności od stanu konieczna może być całościowa wymiana lub naprawa części tynku.

Stan okien i drzwi w starym domu

renowacja starego domuSprawdzenie stanu technicznego okien i drzwi w starym domu także jest bardzo ważne. W przypadku kunsztownie wykonanych okien warto pomyśleć o tym by została przeprowadzona konserwacja okien. Naprawa okien sprawdza się zwykle do przeprowadzenie takich zabiegów jak oczyszczenie powierzchni drewna, wygładzenia powierzchni drewna, wypełnienia ubytków i ponownego zabezpieczenia drewna, a co za tym idzie należy się liczyć że przeprowadzenie naprawy okna nie zawsze może być możliwe. W przypadku okien w złym stanie czy też mało ciekawych pod względem estetycznym warto pomyśleć o wymianie ich na nowe. Nowe okna mają zwykle lepsze parametry, jeśli chodzi po przenikanie cielne,  a co za tym idzie mogą one być bardziej opłacalne i zapewniać większy komfort mieszkaniowy.

Podsumowując

Decydując się na zakup starego dom i przeprowadzenie gruntownego remontu należy się liczyć z tym, że niezbędnych prac będzie naprawdę dużo i nie będą się one ograniczać jedynie do naprawy elementów zewnętrznych domów. Choć co ważne tego rodzaju pracami należy zająć się w pierwszej kolejności. 

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Close Menu